Sekerka již po sedmé

Autor: Petr Bohanes <bohanes@centrum.cz>, Téma: Akce, Vydáno dne: 29. 10. 2011

Sekerka 2011 Je to již pár dní, co je za námi 7. ročník soutěže „ O hanáckó sekyrko“. Tak, jak tomu bylo i v letech předchozích, také letos jsme si kladli především za cíl soutěžící něco naučit. A máme radost, že z ohlasu soutěžících vyplývá, že se nám to daří a soutěž chápou spíš jako odbornou přípravu, než soutěžení, kde jde o co nejlepší umístění. I letos jsme zůstali věrni konceptu, podle kterého soutěžící objíždí na předem stanovené trase jednotlivá stanoviště s připravenými úkoly. Jako každý rok byla první disciplína rychlostní ustrojení a vázání uzlů, odehrávající se v kostelecké zbrojnici. To snad nikoho ze soutěžících nepřekvapuje. Je to již zažitá klasika. Poté se vyrazilo do Čelechovic, kde čekala na soutěžící dopravní nehoda. I letos s osvědčeným maskováním figurantů, které navozuje pocit reálnosti. Jako bonus zde čekala na soutěžící i elektronická panna k tréninku srdeční masáže a umělého dýchání. Z pro některé nemilého překvapení se nakonec vyklubala dobrá zkušenost do života. Po dopravní nehodě čekal soutěžící přejezd k Lutotínskému splavu, kde byl simulován požár velkoobjemového zásobníku s PHM. Úkolem bylo pomocí čerpadla zajistit dostatečné zásobování vodou pro přenosný monitor, kteří soutěžící taktéž obsluhovali. Další stanoviště procvičilo především schopnost rozhodování velitelů. Na figurantovi ležel drát vysokého napětí, a pokud byl velitel (nebo někdo z družstva) zbrklý a nejednal podle zásad bezpečnosti práce, tak to skončilo pěknou dávkou trestných bodů. Za Pěnčínskou sportovní halou hořel benzín (škoda, že jen jako) a soutěžící si zde procvičili zásah s pěnou. Pro některé to byla maličkost, kterou hravě zvládli, jiní se až na místě učili, co a jak se má vlastně dělat. V krásných prostorech hasičského muzea v Čechách pod Kosířem se psaly testy. Letos jsme si bohužel opět potvrdili, že základní znalosti jsou u mnohých hasičů nevalné a testy dokážou zamíchat celou výsledkovou listinou. Po dlouhých debatách jsme se k radosti mnohých soutěžících rozhodli, že teoretickou odbornou přípravu, včetně psaní testů, necháme na velitelích jednotek a namísto testů zařadíme v příštích ročnících raději další praktickou disciplínu. Po testech čekala na družstva třešnička na dortu v podobě poslední tajné disciplíny. V kostelecké základní škole byl imitován výbuch potrubí topení se zraněním obsluhy. Snaha o reálnost snad potěšila všechna družstva a každý z hasičů si mohl osvojit práci v zakouřeném prostředí. Po poslední disciplíně nastal čas čekání na konečné výsledky. Letošní ročník se skutečně hodně protáhl a teprve za rozednění nastalo vyhlášení výsledků. A jak to vše dopadlo? Zvítězilo družstvo z Vrahovic, na druhém místě skončilo družstvo z Bochoře a třetí byli hasiči z Hněvotína . Putovní sekerku za nejmenší počet trestných bodů si odvezli hasiči z Omic. věříme, že se všem soutěžícím letošní ročník líbil, doufáme, že se všem zamlouvá snaha o co největší autentičnost jednotlivých stanovišť a budeme rádi, když se příští rok se sejdeme ještě v hojnějším počtu. Kompletní výsledková listina je ke stažení v sekci Download.