Požár zemědělského družstva v obci Štětovice

Autor: Petr Bohanes <bohanes@centrum.cz>, Téma: 2008, Vydáno dne: 06. 05. 2008

V pondělí 5.5.2008 byl v 19:33 nahlášen na operační středisko požár zemědělské budovy v obci Vrbátky. SOPIS na místo vyslalo jednotky HZS Prostějov, JSDH Vrahovice a JSDH Štětovice. Již cestou k zásahu byli z dálky vidět plameny a místo MÚ se podařilo upřesnit. Nehořelo ve Vrbátkách, ale v areálu ZD v sousedních Štětovicích. První na místo dorazila jednotka z Vrahovic s CAS. Průzkum ukázal, že hoří hala, v které je umístěno velké množství balíkové slámy. Majitel později množství odhadl na více jak 500t. Chvíli po Vrahovických hasičích přijíždí na místo i CAS HZS PV. Jelikož se jednalo o opravdu rozsáhlý požár požádal velitel zásahu o povolání dalších jednotek a zároveň změnu poplachového stupně z I. na II. V 19:50 je vyhlášen poplach dalším jednotkám a to naší, JSDH Olšany, JSDH Dub, JSDH Vrbátky a HZS Olomouc. Kostelecká jednotka vyjela s CAS 24 PRAGA NTS 265 a VW Transporter. Po dojezdu na místo jsme se zapojili do hašení po obvodu haly, nasadili jsme 3 proudy C s vodou. Po lokalizaci v cca 22:30 byl snížen počet hasičů na místě, naše CAS byla odeslána zpět do Kostelce a na místě zůstalo naše VW s družstvem 1+5 na hašení přes noc společně s jednotkami z Vrahovic, Štětovic a HZS PV. K osvětlení jsme používali naši elektrocentrálu a halogeny. Po rozednění jsme se vrátili na základnu. Zásah to byl opravdu náročný, hasilo se celkem 10 proudy C, voda se kromě hydrantů dovážela za pomocí cisteren z říčky Blata, kde byla plněna plovoucím čerpadlem. Poděkování patří všem, kdo zasahovali a požár úspěšně zvládli.